Cabitaş Mühendislik Tic. Ltd. Şti.

Claris FileMaker Lisanslama

Neden yıllık lisanslama yapmalıyım? Çok yıllık lisanslamalar nedir? Lisanslama çeşitleri FileMaker kullanımımı ve çözümlerimi nasıl etkiler?

Claris Filemaker Licence
Claris FileMaker Lisanslama

İhtiyaçlarınıza en uygun FileMaker lisans seçeneğini tespit etmek şirketiniz için uzun vadeli alt yapı yatırım kararlarından biri olması bakımından mühimdir. En sık sorulan sorular hangi Claris FileMaker lisanslama seçeneğinin doğru olduğu üzerine gelmektedir. Lisanslama ile ilgili soruların yanıtı her duruma özel değerlendirerek yanıtlanmalıdır, şirket yapısı, kullanıcı sayısı, kullanım alışkanlıkları gibi faktörleri göz önünde bulundurarak tam da ihtiyacınız olan FileMaker lisans modeli belirlenebilir.

Çeşitli lisanslama seçeneklerini açıklayan bu yazıyı hazırladık. Genel kavramlar hakkında kısa bir özet genel bilgi edinmenizi sağlayacaktır, daha detaylı bilgi isterseniz doğrudan bizi arayın veya e-posta yazın.

Cabitaş, Claris FileMaker Türkiye çözüm ortağı olarak FileMaker lisanslama hizmetleri de sunuyoruz. Doğru lisans alternatifinin seçimi ile ilgili size yardımcı olmaya hazırız.

FileMaker 17 ile, Claris (eski adı ile FileMaker) kullanıcı lisanslama modeline geçti. Temel olarak, bir çözümün her kullanıcısı için bir kullanıcı lisansı satın almanız gerekiyor. Bununla ilgili iyi haber, her kullanıcı lisansının bir kopyası olan FileMaker Pro Advanced, FileMaker Go ve FileMaker WebDirect'i kullanmanıza izin veren bağlantı içermesidir.

FileMaker kullanıcı lisans modelinde gelen bir diğer yenilik FileMaker Server lisansı da içermesidir. Böylece FileMaker ürün yelpazesinden tamamen faydalanmak için hazırsınız. Lütfen unutmayın, toplu kullanıcı lisansları minimum beş kullanıcı ile başlar ve birer birer (6, 7, 8, …, 999) artırılabilir.

Claris FileMaker 18 sürümleri ve Claris FileMaker 19 ve 2023 sürümlerinde lisanslama modelleriyle ilgili bir değişiklik yapılmamıştır.

Eğitim ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara özel FileMaker lisans fiyatlarında indirim uygulanmaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Claris FileMaker Lisans Çeşitleri

1. Yıllık Toplu Lisanslama Anlaşması (YTLA) (Annual Volume Licensing Agreement)

Bu lisanslama türünde "Abonelik" mantığı şeklinde işleyen bir FileMaker Lisanslama düşünülebilir.

Yıllık Toplu Lisanslama Anlaşması, sadece yıllık bir abonelik şeklinde olan ve FileMaker'dan her yıl yükseltmeler almanıza olanak tanıyan mevcut FileMaker lisansınızı korumanızı sağlayan bir seçenektir. Bu seçeneği, ömür boyu lisansın ön ödeme maliyetine kıyasla maliyeti minimal olduğu için birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Herhangi bir yıllık abonelik gibi, yazılıma erişimi korumak için aboneliğinizi etkin tutmanız ve her yıl yenilemeniz gerekecektir.

Yıllık Toplu Lisanslama Anlaşması, FileMaker platformu ile çalışmaya uygun bir şekilde başlamak için uygun bir yoldur.

Yıl 1 - Yıllık Toplu Lisanslama Anlaşması ilk abonelik

Yıl 2 ve sonrası- Yıllık Toplu Lisanslama Anlaşması abonelik yenileme

2. Toplu Lisanslama Anlaşması (TLA) (Volume Licensing Agreement)

Bu lisanslama türü “kalıcı” FileMaker Lisanslama olarak geçer.

Bu seçenekte, mevcut FileMaker lisansı için bir kez ödeme yaparak lisansın mevcut sürümünü satın alırsınız. TLA lisansı ile, yapılan ön ödeme tutarı yıllık YTLA aboneliğinden görece daha fazla olur, ancak bu lisanslama türünde her yıl bir abonelik yenilemenize gerek kalmaz.

Her yıl Claris FileMaker sürümünüzü güncel tutmak istiyorsanız, TLA lisansı size “Bakım Programı”na  kaydolma seçeneği sunar. Bakım programı, adından dolayı bir abonelik gibi görünebilir, ancak temel fark, yazılımın sahibi olmanız. Bakım programı ile 1 yıldan 5 yıla kadar süreler için bakım anlaşması yapmanıza olanak tanır. Anlaşmanız bitmediği sürece bakım anlaşmasını yenileyerek yeni sürümleri almaya devam edebilirsiniz.

FileMaker platformuna uzun vadeli bir yatırım planlıyorsanız, TLA (kalıcı) lisans harika bir yatırımdır. Önden daha fazla ödeme yapacaksınız, ancak isteğe bağlı yıllık bakım maliyetleri sürekli sizi güncel tutacak ve zaman içinde para tasarrufu sağlayacaktır.

Yıl 1 - TLA ilk satın alma

Yıl 2 ve sonrası TLA bakım yenileme seçeneği

3. Yıllık Site Lisans Anlaşması(YSLA)/ Site Lisans Anlaşması ASLA / SLA (Annual Site License Agreement / Site License Agreement)

Büyük kullanıcı gruplarında tercih edilen bir lisanslama türleridir.

Site lisansı yıllık bir abonelik veya minimum 25 kullanıcı ile kalıcı bir lisans olarak sunulur. Bu tür bir lisans için, organizasyondaki her çalışan, FileMaker'ı kullanmasalar bile "kullanıcı" olarak sayılmalıdır. Bazı durumlarda, kullanıcı sayınıza bağlı olarak Site Lisansı, ASLA veya VLA'dan daha az maliyetli olabilir. Başka bir harika avantajı ise, ASLA / SLA, FileMaker Pro Advanced, FileMaker Go ve FileMaker WebDirect'te kullanılabilen minimum 500 eşzamanlı bağlantıyı ücretsiz olarak içermesidir.

4. Eşzamanlı Bağlantılar (Concurrency Connections)

FileMaker Pro Advanced'a erişime ihtiyaç duymayan, özellikle uzaktan çalışan veya FileMaker'ı 'yarı zamanlı' kullanan kullanıcılar için, lisans modelinize eşzamanlı bağlantılar ekleme seçeneği mevcuttur. Eşzamanlı bir bağlantı, FileMaker'a Go ve FileMaker WebDirect üzerinden erişime izin verir, ancak bunlar sizin için geliştirilip kurulmuş olmalıdır. Eşzamanlı bağlantılar daha büyük bir kullanıcı grubuyla paylaşılabilir, yani beş eşzamanlı bağlantı satın alırsınız, ancak bu bağlantıları yirmi kişi paylaşabilir (ancak herhangi bir anda yalnızca beş kişi erişebilir).

Eşzamanlı bağlantılar, kullanıcı bağlantısının (yukarıdaki seçeneklerden herhangi biri) maliyetinden daha pahalıdır ve ismi lisanslanmış bir organizasyon kullanıcısı tarafından kullanılmayan "anonim" isimsiz kullanıcılar için tasarlanmıştır.

Bu seçenek, çeşitli kullanıcıların WebDirect bağlantısı veya FileMaker Sunucusu üzerinde barındırılan bir bağlantı aracılığıyla FileMaker uygulamasına erişmesini planlayan şirketler için kullanılır. Lütfen dikkat edin, FileMaker Go ile bir iOS cihazı için bir eşzamanlı bağlantı kullanıyorsanız ve zaten ismi olan bir kullanıcı giriş hesabınız varsa, geçmişte olduğu gibi eşzamanlı bağlantıları kullanmanıza gerek yoktur ve FileMaker lisanslama ile sunulan yeni "kullanıcı lisanslama" seçeneğini kullanarak çok para tasarrufu yapabilirsiniz. Özetlemek gerekirse, FileMaker masaüstü çözümünüz için bir kullanıcı adı ve şifresi olan isimli bir kullanıcınız varsa, artık yeni sürümlerde dahil edildiği için eşzamanlı bağlantıya ihtiyacınız yoktur.

FileMaker Pro 2023 Tek Kullanıcı Lisansı

Tek kullanıcılı kalıcı lisans alabilirsiniz, yeni çıkan güncellemelerde tekrar satın alma yapmanız gerekir. FM’ın güncelleme politikasına eski sürüm varsa upgrade fiyatından yararlanabilirsiniz.

Hala kararınızı veremediyseniz bize ulaşın, size en uygun lisanslama türünü ihtiyaçlarınızı belirleyerek önerelim. FileMaker lisans fiyat teklifinizi hemen gönderelim. Çok yıllık alımlara özel uygun FileMaker lisans fiyatlarımızdan yararlanın. Cabitaş Mühendislik, Claris FileMaker Türkiye Çözüm Ortağı olarak yanınızdayız!

Claris FileMaker lisanslama seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek veya daha fazla açıklama almak isterseniz, 90 332 241 3500 numaralı telefondan bize ulaşabilir veya [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Claris Filemaker Licence Question Mark

Dilerseniz Lisans Talep Formunu doldurun biz size ulaşalım.

Claris Filemaker Lisans Talep Formu
Claris FileMaker Lisanslama

Lisans talebiniz başarılı bir şekilde gönderildi.

Bu web sayfası kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır.