Cabitaş Mühendislik Tic. Ltd. Şti.

Klips - Ücretsiz FileMaker Pano Yönetim Aracı

 • 28.05.2021
 • 1164 Görüntülenme

Kopyala & Yapıştır

Bilgisayarla çalışıken bir çok durumda, örneğin tez yazarken, proje yaparken, yazlılım geliştirirken hatta eposta veya mesaj yazarken bile en beğenilen ve çok kullanılan temel bilgisayar özelliği Kopyala & Yapıştır. Larry Tesler ve Tim Mott'a bu buluşlarından dolayı teşekkür ederiz.

 

"Piled Higher and Deeper" by Jorge Cham www.phdcomics.com

 

İşletim sistemleri kopyalanan (veya kesilen) verileri "Pano (Clipboard)" diye isimlendirilen geçici ara bellekte saklar. Panoda metin, resim, video, dosya ve klasörler dahil olmak üzere bir çok veri türü saklanabilir. Güncel işletim sistemlerinde kopyladığınız nesneler aynı anda birden çok formatta tutulabilir. Kullandığınız yazılım kopyalarken verinizi hangi formatlarda saklanacağını, yapıştırırken hangi formattaki veriyi yapıştıracağını belirleyen algoritmalar içerir. Ofis yazılımlarında ihityaç durumunda kullanıcıya da "özel yapıştır" komutu ile hangi veri türünde yapıştıracağını seçme fırsatı sunar.

En çok bilinen kullanılan kısayollardan ikisi de yine kopyala & yapıştır için kullanılan kısayollardır. MacOS işletim sisteminde Command + C ve Command + V, Windows'ta ise Ctrl + C ve Ctrl + V kısayoldan kopyala ve yapıştır komutlarını tetiklememizi sağlar.

 

FileMaker'daki Durum

FileMaker Pro'da bir çok bölümde kopyala & yapıştır desteği bulunmaktadır. Oluşturduğunuz uygulamada da "manage database" (veritabanı yönetimi) bölümünde bir alanı, ekran tasarımları yaptığınız layout’ta bir objeyi, bir script’i veya bir script adımı kopyalabilir, aynı projenin başka bölümüne veya farklı bir projeye yapıştırabilirsiniz.

FileMaker 19'da kopyala yapıştır desteknenen ve desteklenmeyen bileşenler

Desteklenenler

 • Tablo (Table)
 • Alan (Field)
 • Betik (Script)
 • Betik Adımı (Script Step)
 • Özel Fonksiyon (Custom Function)
 • Özel Menüler (Custom Menu)
 • Değer Listesi (Value List)
 • Temalar (Themes)
 • Tasarım Nesneleri (Alan, düğme, portal, metin, sekme/slider ...)

Desteklenmeyenler

 • Tasarım/Yerleşim (Layout)
 • Kullanıcı Hesabı (User Account)
 • Ayrıcalık Kümeleri (Priviledge Sets)
 • Harici Veri Kaynakları (External Data Sources)

FileMaker Pro kullanırken desteklenen bileşenleri sorunsuz şekilde kopyala & yapıştır yapabilirsiniz. FileMaker'daki bir bileşeni kopyaladıktan sonra FileMaker dışındaki uygulamalara yapıştıramazsınız. FileMaker panoda kendi veri tiplerini kullanır ve her bileşen için oluşturulmuş pano veri tipi kullanılır.

Veri tipleri Mac ve Windows için aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Mac Windows Açıklama
dyn.ah62d4rv4gk8zuxnqgk Mac-XML2 Layout Object
dyn.ah62d4rv4gk8zuxnxkq Mac-XMSC Script
dyn.ah62d4rv4gk8zuxnxnq Mac-XMSS Script Step
dyn.ah62d4rv4gk8zuxngm2 Mac-XMFN Custom Function
dyn.ah62d4rv4gk8zuxngku Mac-XMFD Field
dyn.ah62d4rv4gk8zuxnykk Mac-XMTB Table
public.utf16-plain-text CF_UNICODETEXT Custom Menu

 

İsimleri farklı olan tüm bu veri tipleri özünde XML verileridir. Bir araç ile bu XML verisini görmek, hatta manipüle etmek bir çok potansiyel barındırabilir.

 

Klips

Bu noktada FileMaker Geliştiriclerinin (FileMaker Developer) kullanıma sunduğumuz, yine Filemaker’da geliştirdiğimiz ücretsiz Klips aracı ile FileMaker bileşenlerinin panodaki verilerini yönetebilirsiniz. Klips basitçe FileMaker'da kopyaladığınız bir elementi yapıştır komutu verdiğiniz anda yeni bir kayıt açarak XML verisini görüntüler. Bu element ihityaç olduğunda ise Kopyala düğmesi ise FileMaker'ın alayacağı dilden panoya bilgiyi yerleştirir. Üstelik XML üzerinde yapıyı bozmadan bir takım değişiklikler sonrasında da panoya tam da FileMaker'ın istediği formatta bilgiyi yazar.

Cabitaş ekibi olarak Klips'den faydalanarak 10 dakikalar sürecek işlemleri saniyelere indirdiğimiz bir çok kullanım örneğimiz var. Türkiye'de FileMaker ile yazılım veya sistem geliştiren kişilere FileMaker Çözüm Ortağı ve FileMaker Türkiye temsilcisi olarak Klips'i ücretsiz olarak paylaşıyoruz.

Klips'in bazı kullanım örnekleri

 1. Sık kullandığınız elementleri arşivlemek için kullanabilirsiniz. Örneğin özel fonksiyolarınız, standart alan ve scriptlerinizi klips'e bir kez kaydettikten sonra yeni projelere Klips üzerinden kopyalarak yapıştırabilirsiniz.
 2. Uzun bir script'teki farklı satırlarda kullandığınız değişken adını bir kolayca değiştirebilirsiniz.
 3. Projeler arası kopyala yapıştır yaparken kaynakları değiştirme imkanı sunar. Örneğin eski proje ile yeni projede benzer amaçlarla kullandığınız ancak farklı tablo isimleri kullanıldığını varsayalım. Yazdığınız sciprti kopyala&yapıştır yaparken ilgili tablo ismini bulamadığı için "table missing" şeklinde yapıştıracaktır. Klips ile panoya aldığınız XML içerisinde saklı tablo ismini güncelleyerek sorunsuz şekilde aktarmanızı sağlayacaktır.
 4. Yukarıdaki maddeye benzer şekilde aynı projede benze işlemleri yapacak elementleri modüller arası kolayca kopyala/yapıştır imkanı sağlar. Örneğin müşteri bölümünde "müşteriyi pasif yap" scriptinin çok benzeri tedarikçi modülünde gerekeiblir. Tek fark kullanacağınız tablo oluşumları (table occurence, to) olabilir. Klips ile kopyaldağınız verideki tablo oluşum isimlerini değiştirip diğer modül için scriptinizi hızlıca hazırlayabilirsiniz.
 5. FileMaker arabiriminde koyulmuş limitleri XML manipülasyonu ile geçersiz kılabilirsiniz. Örneğin button bar'a FileMaker Pro layout modundaki arabirimi kullanarak en fazla 50 segment ekleyebilirsiniz. Button bar'ın panoya aldığınız XML içeriğini manipüle ederek segment sayısını artırılmış sürümünü Klips ile panoya tekrar alıp FileMaker tasarımına yapıştırdığınızda 50 limiti siçin için geçersiz olacak.


Cabitaş FM Meetup: Klips

Meetup platformu üzerinden duyurusunu yaptığımız haftalık teknik toplantılarımızdan birinde Klips aracını inceledik, basit uygulamalarla kullanımını anlattık. Klips'in kullanımını görmek için meetup videomuza göz atabilirsiniz.


Klips'in Kullanımı

Klips sizi sade bir arayüzle karşılar.

Bir örnek oluşturmak için öncelikle çalıştığımız herhangi bir Filemaker dosyasında, düzenlemek istediğimiz bir elementi kopyalayarak panoya aktarıyoruz. Daha sonra Klips aracında yapıştır butonuna tıklayarak, FileMaker veri formatında panoya aktarılan bilgileri, Klips arayüzündeki içerik bölümüne aktarıyoruz.

İşlem bu kadar basit, kullanım şeklini biraz daha somutlaştırmak için basit bir örnek yapalım. Çalışma dosyamızda Table1 adında bir tablo oluşturduktan sonra "copy" düğmesi veya Command+C kısayolu ile panoya alalım.

 

 

Panoya aktardığımız tablo tanımını içeren verileri Klips üzerinde yapıştır diyerek düzenlenebilir halde içeriği aktarmış oluyoruz. Eski panoların verilerini saklamak için Klips her yapıştır komutunda yeni bir kayıt açar.

 

 

 

 

 

 

Panoadaki XML verisini artık görebiliyoruz. Bu örneğimizde tablodaki “PrimaryKey” adındaki alanın adını “Field1” alan ismini değiştirip tekrar panoya almak istediğimiz varsayalım. Bu değişikliği doğrudan XML görüntüsünde yapabiliriz, değiştirmek isteiğimiz verinin farklı yerlerde geçme ihtimali varsa Bul/değiştir bölümü bize kolaylık sağlayacaktır.

 

Bul/Değiştir butonuna tıklayarak aşağıdaki gibi bir pencerenin açılmasını sağlıyoruz. Pencere açıldıktan sonra istediğimiz değişikliklere göre uygun değerleri girdikten sonra Bul/Değiştir butonuna tıklayarak ilgili değişikliklerin yapılmasını sağlıyoruz. Daha sonra yaptığımız değişiklikleri çalıştığımız Filemaker dosyasına aktarmak için kopyala butonuna tıklayarak üzerinde değişiklik yaptığımız içeriğin Filemaker veri formatında panoya aktarılmasını sağlıyoruz.

 

 

Panoya aktarma işlemini de sağladıktan sonra Filemaker çalışma dosyamıza dönerek ilgili alana yapıştırıp düzenlenmiş yeni içeriği çalışma dosyamıza aktarmış olup, istediğimiz sonuca ulaşmış oluyoruz. Benzer şekilde Klips'i kullanarak FileMaker veri formatında panoya aktarabildiğiniz tüm elementler üzerinde benzer işlemler yapabilirsiniz. Düzenlemek için Klips üzerine aktardığınız içerikleri Ad bölümü ile etiketleyip kayıt altına alarak daha sonra Filemaker çalışma dosyalarınızda kullanmak istediğinizde tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

 

Bu sayede standart veya sık olarak kullandığınız scriptleri, oluşturdunuz layout’ları arkaplanda oluşturduğunuz tüm ayrıntılarıyla birlikte yeni çalışma dosyalarınıza zahmetsize aktarabilirsiniz. Oluşturduğunuz düzenleme kayıtları Klips arayüzünün sol tarafında liste halinde gösterilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu kayıtlar arasında arama yapmak istediğinizde arayüzün sağ üst bölümünde bulunan arama alanıyla hızlıca kayıtlarınız arasında arama yapabilirsiniz.

 

 

Cabitaş Mühendislik olarak Claris FileMaker lisanslama, danışmanlık, optimizasyon ve eğitim hizmetleri sunuyoruz. Lisans ve profesyonel destek hizmetlerimiz için iletişim bölümünden irtibat kurabilirsiniz.

Meetup’larımızdan haberdar olmak için Meetup hesabımızı veya Filemaker Destek sitesini takip edebilirsiniz.

Daha önceki Meetup’larımızı izlemek için Youtube kanalımzı takip edebilirsiniz.

Klips
Klips - Ücretsiz FileMaker Pano Yönetim Aracı

İndirme linki mail adresinize gönderilmiştir.

Bu web sayfası kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır.